22 Mart 2013 Cuma

Mutsuzlar DİDİKLER mi?

Arkadaşımın bir kitaptan aktardığı cümleyi düşündüm bugün... şöyle demiş;

"Biri seninle uğraşıyorsa içinde çok derin bir mutsuzluk vardır. Başkalarına gösterdiği tepkilere bakarak bir insanın mutlu mu mutsuz mu olduğunu anlayabiliriz o halde... Mutlu biri sana baskı uygulamaz. Niye uygulasın ki, kendi hayatında her şey şahane gidiyor zaten. Mutluysan senin adına sevinir. Birisi seninle uğraşıyorsa, emin ol, kendi icinde çok derin bir mutsuzluk yaşıyordur. Tatminsizdir. Hayatında eksik olan şeylerin acısını seni didikleyerek gidermeye çalışıyordur."

Öyle tanıdık ve yaşanmış cümleler ki bunlar... hepimiz için aslında... çünkü ya didikleyen ya da didiklenen olmuşuzdur yaşamımızda... :) 

Mutluluk = Huzur'lu olmaktır büyük bir genellemeyle... her mutlu insan, yaşamında kişiliğini huzurlu davranışlarla  ortaya koyar... ortaya koyduğu huzurlu davranışlar ile çevresindeki insanları besler ve onların da bu huzurdan faydalanmalarını ister... Mutsuzluk ise huzursuzluk ile eşittir... iç huzuru olmayan ve Allah ile irtibatı kesik insanların yaşadığı "vesvese" hali mutsuz insanı, karşısındaki mutlu olduğunu hissettiği "HUZURLU İNSANI" her şekilde "didikleyerek" ve hatta her türlü "egosal taciz" ile huzursuzluğa çekmekle görevlendirir... Çünkü, EGO = Nefs'tir... ve Nefs'in aşırı isteklerinin tatminsiz kalması da huzursuzluğu yani mutsuzluğu beraberinde getirecektir... Çünkü asıl mutluluk, nefsinin isteklerine boyun eğmeden elinde olanla da, olmayanla da mutlu olan insan halidir...

Düşündükçe içimden varsın didiklesin, diyorum... Aslında farkında OL'masak da bu büyük "Sistem" öyle çalışıyor ki, herkes düşündüklerinin ve yaşadıklarının karşılığını "otomatik" olarak görüyor... "Allah Sistemi", o kişiye "didiklemenin" karşılığını yaşatırken, "didiklenen"e de buna karşı "sabretmenin" karşılığını yaşatıyor!!! 

Ancak şunu unutmayalım ki, "didiklenmeye" sabrediyorsanız pozitif etki yaşayıp bunun getirilerini de pozitif olarak yüklenecekken; sabredemeyip siz de "didikleyen" gibi davranmayı bu davranışa karşılık olarak seçiyorsanız, negatif etkiyi üzerinize çekmiş olacaksınız...
 
Olayı veren de, bunun sonuçlarını yaşatan da (B)ir OL'unca, kişisel sınavların sonuçları karnelerimize bir bir yazılıyor işte... (Aslında yazılmış da biz zamAN'ı gelince yaşıyoruz)  Herşey sonucu ile Sistem'de kayıtlı... Bunun getirilerine eyvAllah diyebilenlerden olursak, ne mutlu bizlere!!
Hata varsa bana aittir... doğrusunu ehli bilir...
Tüm kalbimle...2 yorum:

Adsız dedi ki...

sözünü ettiğiniz kitaptan alınan cümleler hangi kitaba ait rica etsem yardımcı olabılırmısınız gunlerdır bunu arıorum ?

zeynep yağız dedi ki...

üzgünüm çok aramama rağmen ben de bulamadım...:(

Öne Çıkan Yayın

Penye ip sepetlerim vol.2

Çeşitlerden çeşit... başladınız mı dursuramıyorsunuz kendinizi... çook sevdim ben bu işi ;)